0102030405060708

FENG SHUI

Je praktika rozmiestnenia, usporiadania  a zariadenia bytov, domov, kancelárií, obchodov a pod.

Táto metóda sa zaoberá aj vhodnou voľbou farieb, tvarov a materiálov v súlade s prírodou.

Tiež vhodnou orientáciou voči svetovým stranám, prúdením energií, vplyvom geopatogénnych zón a elektrosmogu.

 

Niekedy stačí tak málo a všetko sa dá napraviť aj bez sťahovania nábytku.

Cieľom FENG SHUI je, aby sa ľudia v takto zariadených priestorov  cítili príjemne, boli vyrovnaný s prostredím, ktoré im bude upevňovať zdravie, prosperitu, vzťahy v rodine a v láske.

FENG SHUI, sa dá dobre praktizovať aj pri návrhu firemného loga a vizitky.

Z Rozhovoru pre časopis 4Style

Andrea Farkašová:
Metóda feng shui nie je o štýle, ale o spôsobe, ako predmety usporiadať


Ing. Andrea Farkašová z Pezinka ukončila vysokú školu stavebnú, dnes ju však využíva netradičným spôsobom. Venuje sa poradenstvu feng šuej a aplikovaniu tejto metódy do projektov a interiérov domov a tiež fi remných priestorov. Súčasne je majiteľkou svadobného salóna v Bratislave. Feng šuej sa venuje aj z toho dôvodu, aby napravila mýty a povery, ktoré sa niekedy mylne spájajú s touto metódou.

Môžete nám priblížiť metódu feng šuej a povedať, aké má využitie?
Je to praktika rozmiestnenia, usporiadania a zariadenia bytov, kancelárií, obchodov... Táto metóda sa zaoberá vhodnou voľbou farieb, tvarov a materiálov v súlade s prírodou. Je to stará čínska metóda, ktorá sa dá prispôsobiť aj západnej kultúre. Cieľom je, aby boli ľudia vyrovnaní s prostredím, ktoré im bude upevňovať zdravie, prosperitu, vzťahy v rodine, v láske a pod...

Hovorí sa, že farby liečia. Ako nás ovplyvňujú farby v interiéri? 
Napríklad sýte červené farby sú veľmi dráždivé, vhodné sú do barov a reštaurácií, lebo dráždia zmysly, ale do izby na spanie by som ich určite neodporúčala. Ľahko zistíme, akú farbu máme obľúbenú, pretože pohľad na ňu nám spôsobí príjemné pocity. Vhodná farba sa dá vypočítať podľa dátumu narodenia. Tak napríklad ľudí narodených v roku zeme budú harmonizovať farby zemité, ľudí narodených v roku vody zase tmavé farby atď. Pri výbere farieb do miestnosti musíme okrem seba a svetovej strany brať do úvahy aj veľkosť miestnosti. Ak ide napríklad o spálňu partnerov a jeden z nich je narodený v roku ohňa a druhý v roku vody, tak takýto pár by mal mať spálňu v zelených farbách, ktorá harmonizuje vodu a oheň.


Spája sa feng šuej s nejakým konkrétnym štýlom?
Metóda feng šuej nie je o štýle, ale o spôsobe, ako predmety usporiadať tak, aby v spojení s priestorom sprostredkovali príjemnú atmosféru. Závisí iba od nás, aký štýl uprednostníme. Ide o správne usporiadanie nábytku, tvarov, farieb, obrazov a doplnkov v akomkoľvek štýle. Byt alebo fi rmu zariadenú podľa metódy feng šuej na prvý pohľad nemusíme spoznať, ale určite sa tam budeme cítiť príjemne.

Ako môže feng šuej pôsobiť na úspech v podnikaní?
Harmonicky usporiadaný fi remný priestor vplýva na zamestnancov a aj na zákazníkov. Obchodné centrá túto metódu dosť využívajú. Veľakrát ju síce nazývajú marketingom, ale v podstate ide o niektoré metódy feng šuej. Pri navrhovaní domov sa začína udomácňovať nový pojem „astrológia v architektúre“. V obchodných priestoroch a tiež v bankách sa často využívajú prvky feng šuej. Sú to hlavne fontány. Tečúca voda, ktorú je vidieť aj počuť, je symbolom prítoku peňazí. Metóda feng šuej sa dá využiť aj pri návrhu fi remného loga alebo vizitky.

Čo všetko vplýva na feng šuej?
Metóda feng šuej je založená na blahodarných účinkoch cirkulácie pozitívnej energie „čchi“, a teda aj na pozitívnej cirkulácii vzduchu. Preto je veľmi dôležité, aby sme všetko, čo nám energiu v interiéri ruší či bráni jej prúdeniu, odstránili. Jedným z rušivých vplyvov je aj neporiadok, množstvo prebytočných predmetov, ale aj pokazené predmety. Ak ich odstránime, dáme opäť priestor voľnej cirkulácii pozitívnej energie.

Akí ľudia vás najčastejšie oslovujú?
V čom im feng šuej pomáha a čo im prináša? Väčšinou ma oslovujú úspešní ľudia, ktorí veria a sú naklonení myšlienkam feng šuej. Želajú si, aby im atmosféra doma a na pracovisku priniesla pohodu, lásku, pevné zdravie, bohatstvo a dobré vzťahy v rodine. Práve metóda feng šuej dokáže tieto aspekty života zharmonizovať.